Nesnovna kulturna dediščina

'Žele´zarji'

območje : Soca valley
kategorija : Tradicionalna obrtniška znanja
Današnji zbiratelji imajo bogato znanje o vojnih dogodkih, predmetih in zgodovinskih osebah.
Leta 1915 je Bovško dolino za 29 mesecev zajela vojna vihra prve svetovne vojne. Ko se je ujma umirila, je za tisoči vojakov ostala nepregledna gora železja, nagrmadena vsepovsod, od dna dolin do vrhov gora.
Kovine, ki jih je za sabo pustila soška fronta, se nahajajo povsod. Še vedno prekrivajo strehe na starih hlevih, sestavljajo betonske armature, nosijo preklade vrat, rjavijo v ograjah vrtov. Nikoli se jih ne bo dalo povsem odstraniti, kajti nepovabljeni gost se je preselil med elemente krajine. Seveda je železo od nekdaj imelo tudi svojo ceno. Ko so se bovški begunci vrnili na pogorišče fronte, so ga začeli takoj uporabljati kot gradbeni element, zatem kot vir postranskega ali osnovnega zaslužka, naposled pa so železni artefakti postali predmet zbirateljske strasti.
Ob čiščenju polj, ki so jih prepredali strelski jarki, so se ljudje srečevali s kupi železja, ki ga je bilo treba pospraviti, in zelo prav jim je prišlo, da so ga lahko prodali. Seveda se vseh stvari ni dalo pobrati in mnogo vojaške opreme, tudi eksplozivnih teles, še vedno počiva nekje pod zemljo.
Ob komercialnem zbiranju kovin pa se je ustvarjal tudi prvi »zbirateljski fond« še uporabnega lahkega orožja, in sicer pušk vseh vrst, ki so potem služile za krivolov, in seveda obrtniškega in poljedelskega orodja, ki je bilo izdelano iz izredno kvalitetnih materialov in je marsikje v uporabi še danes.
Po drugi svetovni vojni se razvije še zbirateljsko zanimanje za ostaline vojaških spopadov. Zbiratelji - ‘Želézarji’ ne nabirajo več železa za prodajo ali vojaških predmetov za vsakodnevno uporabo, temveč iščejo vojaško opremo, ki je z leti dobila značaj dediščine, zato vse pomembnejši postajajo predmeti »z zgodbami«. Današnji zbiratelji imajo bogato znanje o vojnih dogodkih, predmetih in zgodovinskih osebah. Po slovenski osamosvojitvi, ko je prej prezrta soška fronta dobila svoje mesto v zgodovini, so številni zbiratelji odprli javnosti na ogled svoje zasebne muzejske zbirke, ki odsevajo dolgoletna zbirateljska prizadevanja in obenem pričajo o bogastvu zgodb iz prve svetovne vojne.
« nazaj
01368
Arhiv_LTO_Bovec_F._A._BOBO_1313_na_elu_4__cymk
P6040103_cmyk
 
Free Joomla Theme by Hostgator